Gemeente Zwolle

Datum uitgave: 01-10-2002
Onderwerp: Openbare orde en veiligheid

5 Oktober openhuis brandweer Zwolle en basisscholen oefenen vluchtplan

Brandweer Zwolle doet mee aan de nationale brandpreventieweek van 5 tot en met 12 oktober. Elk jaar is er een thema binnen deze brandpreventieweek, dit jaar is dat het ontruimingsplan bij basisscholen. Ook de brandweer in Zwolle haakt hierop aan. Zaterdag 5 oktober houdt brandweer Zwolle van 10.00 tot 16.00 uur openhuis in de kazerne aan de Harm Smeengekade. Iedereen is van harte welkom. Later in de week worden enkele basisscholen aangedaan door de brandweer om het schoolontruimingsplan te oefenen.

Wie denkt, dat de brandweer er alleen maar is om vuur te bestrijden, heeft het mooi mis. Eigenlijk is de brandweer een modern bedrijf, dat hulp biedt in allerlei situaties. De werkzaamheden lopen uiteen van het blussen van brand, het redden van slachtoffers bij een auto-ongeluk, het stoppen van een lek in een tankwagen tot het bevrijden van mensen uit een lift, die vastzit. Daarnaast moet de brandweer zoveel mogelijk voorkomen, dat er brand en ongelukken kunnen plaatsvinden. Hiervoor geven ze adviezen bij bouwvergunningaanvragen en controleren ze gebouwen op brandveiligheid.

Ontruimingsplan
Op verschillende basisscholen in Zwolle wordt het ontruimingsplan geoefend. De brandweer is bij een aantal scholen aanwezig voor een professionele begeleiding en het geven van tips. Veertien scholen hebben zich hiervoor aangemeld. In de brandpreventieweek worden ongeveer zes scholen aangedaan. De andere scholen komen later aan de beurt. Het is belangrijk dat een ontruimingsplan wordt geoefend. Daarom heeft de brandweer Zwolle ervoor gekozen om enkele basisscholen te helpen met een oefening tijdens de Nationale Brandpreventieweek. Na het oefenen krijgen de scholen advies voor aanpassingen aan het plan.

Programma Openhuis
De brandweer biedt een gevarieerde mogelijkheid voor jong en oud om kennis te maken met het bedrijf brandweer. De bezienswaardigheden op een rij:


* Binnen en buiten staan de hele dag blusvoertuigen, redvoertuigen en andere voertuigen van de brandweer opgesteld. Daarnaast kan men kijken in de autowerkplaats en de werkplaats voor de adembescherming. Ook zijn er brandweermannen en -vrouwen aanwezig om vragen te beantwoorden.

* De mogelijkheid is er om een "ritje" te maken in de korf van de hoogwerker. Om mee te kunnen worden bonnetjes uitgegeven. Elk heel uur worden de bonnetjes voor het volgende uur uitgegeven.
* Een duiktank staat opgesteld, waarin men kan zien hoe een duiker in het water gaat en welke apparatuur wordt gebruikt. Hier staat het voertuig, dat de duikers vervoert en de brandweerboot.
* Er wordt geoefend met oude auto´s om te laten zien hoe het bevrijden van een slachtoffer in de praktijk wordt gedaan.
* Het thema "Ongevalbestrijding Gevaarlijke Stoffen" wordt weergegeven door het in te zetten materieel

* De Jeugdbrandweer is aanwezig. Zij laten andere kinderen kennis maken met de brandweer.

* De afdeling preventie is aanwezig voor tips en om vragen beantwoord te krijgen over brandpreventie. Bij specifieke vragen of situaties kan afspraak worden gemaakt.

Externe instanties:
Brandweer zwolle

Bron: Communicatie Datum van 01-10-2002 tot 07-10-2002